مارچین یاکوبفسکی: طرح‌های متن‌باز برای داشتن جامعه مدنی بهتر.

متن سخنرانی :
سلام من مارچین هستم -- کشاورز و تکنولوژیست. سلام من مارچین هستم -- کشاورز و تکنولوژیست. در لهستان متولد شدم, حالا در آمریکا هستم. یه گروه رو راه اندازی کردم بعنوان «اکولوژی متن‌باز». ما 50 ماشین مهم رو شناسایی کردیم که در زندگی مدرن امروزی به اونها نیاز هست -- ما 50 ماشین مهم رو شناسایی کردیم که در زندگی مدرن امروزی به اونها نیاز هست -- چیزهایی مثل تراکتورها، کوره‌های نان‌پزی, مدار سازها. چیزهایی مثل تراکتورها، کوره‌های نان‌پزی, مدار سازها. بعد شروع به ابداعِ یه مدل "خودتان بسازید" (DIY) و متن‌باز از آنها کردیم بعد شروع به ابداعِ یه مدل "خودتان بسازید" (DIY) و متن‌باز از آنها کردیم که هر کسی با صرف هزینۀ ناچیز بتواند آنها را بسازد و نگه‌داری کند. که هر کسی با صرف هزینۀ ناچیز بتواند آنها را بسازد و نگه‌داری کند. ما اسمشو میذاریم «ست ساختاری دهکده جهانی‌» . حالا می‌خوام براتون یه داستان بگم.
ما اسمشو میذاریم «ست ساختاری دهکده جهانی‌» . حالا می‌خوام براتون یه داستان بگم. من با یه مدرک Ph.D.( دکترا) در زمینۀ انرژی همجوشی هسته‌ای وارد سن ۳۰ سالگیم شدم، و دیدم که تا الان به هیچ دردی نمیخورم. من با یه مدرک Ph.D.( دکترا) در زمینۀ انرژی همجوشی هسته‌ای وارد سن ۳۰ سالگیم شدم، و دیدم که تا الان به هیچ دردی نمیخورم. من با یه مدرک Ph.D.( دکترا) در زمینۀ انرژی همجوشی هسته‌ای وارد سن ۳۰ سالگیم شدم، و دیدم که تا الان به هیچ دردی نمیخورم. هیچ مهارت فنی‌ یا عملی‌ بلد نبودم. دنیای اطراف به من یه راهکارهایی ارائه داد، منم پذیرفتم. هیچ مهارت فنی‌ یا عملی‌ بلد نبودم. دنیای اطراف به من یه راهکارهایی ارائه داد، منم پذیرفتم. هیچ مهارت فنی‌ یا عملی‌ بلد نبودم. دنیای اطراف به من یه راهکارهایی ارائه داد، منم پذیرفتم. فکر می‌کنم می‌تونی اسمش رو بذاری "سبک زندگی‌ مصرف کنندگان". خب، من یه مزرعه در "میسوری" خریدم و دربارۀ اقتصاد کشاورزی کلی‌ چیز یاد گرفتم. خب، من یه مزرعه در "میسوری" خریدم و دربارۀ اقتصاد کشاورزی کلی‌ چیز یاد گرفتم. یه تراکتور گرفتم، که بعد خراب شد، بردم تعمیرش کردم، بازم دوباره خراب شد. و خیلی زود من هم داغان و بی‌پول شدم. یه تراکتور گرفتم، که بعد خراب شد، بردم تعمیرش کردم، بازم دوباره خراب شد. و خیلی زود من هم داغان و بی‌پول شدم. یه تراکتور گرفتم، که بعد خراب شد، بردم تعمیرش کردم، بازم دوباره خراب شد. و خیلی زود من هم داغان و بی‌پول شدم. یه تراکتور گرفتم، که بعد خراب شد، بردم تعمیرش کردم، بازم دوباره خراب شد. و خیلی زود من هم داغان و بی‌پول شدم. یه تراکتور گرفتم، که بعد خراب شد، بردم تعمیرش کردم، بازم دوباره خراب شد. و خیلی زود من هم داغان و بی‌پول شدم.
فهمیدم که ابزار‌های مناسب و کم هزینه که برای ادارۀ مزرعه‌ای خودکفا نیاز است، هنوز وجود ندارن. فهمیدم که ابزار‌های مناسب و کم هزینه که برای ادارۀ مزرعه‌ای خودکفا نیاز است، هنوز وجود ندارن. فهمیدم که ابزار‌های مناسب و کم هزینه که برای ادارۀ مزرعه‌ای خودکفا نیاز است، هنوز وجود ندارن. فهمیدم که ابزار‌های مناسب و کم هزینه که برای ادارۀ مزرعه‌ای خودکفا نیاز است، هنوز وجود ندارن. من به ابزارهایی نیاز داشتم که محکم، با بازده بالا، بهینه‌سازی شده، کم هزینه و من به ابزارهایی نیاز داشتم که محکم، با بازده بالا، بهینه‌سازی شده، کم هزینه و من به ابزارهایی نیاز داشتم که محکم، با بازده بالا، بهینه‌سازی شده، کم هزینه و ساخته شده از مواد محلی و بازیافتی باشن که طول عمر طولانی‌ دارن، نه اینکه خیلی‌ زود فرسوده بشن. ساخته شده از مواد محلی و بازیافتی باشن که طول عمر طولانی‌ دارن، نه اینکه خیلی‌ زود فرسوده بشن. نتیجه گرفتم که باید خودم بسازمشون. و این کار رو کردم. و امتحانشون کردم. نتیجه گرفتم که باید خودم بسازمشون. و این کار رو کردم. و امتحانشون کردم. نتیجه گرفتم که باید خودم بسازمشون. و این کار رو کردم. و امتحانشون کردم. و دریافتم که بهره‌وری صنعتی میتونه در مقیاس اندک هم صورت بگیره. و دریافتم که بهره‌وری صنعتی میتونه در مقیاس اندک هم صورت بگیره.
سپس طراحی ۳بعدی، شماتیک و ویدئوهای آموزشی و بودجۀ لازم رو روی سایت ویکی پدیا انتشار دادم سپس طراحی ۳بعدی، شماتیک و ویدئوهای آموزشی و بودجۀ لازم رو روی سایت ویکی پدیا انتشار دادم سپس طراحی ۳بعدی، شماتیک و ویدئوهای آموزشی و بودجۀ لازم رو روی سایت ویکی پدیا انتشار دادم سپس طراحی ۳بعدی، شماتیک و ویدئوهای آموزشی و بودجۀ لازم رو روی سایت ویکی پدیا انتشار دادم بعد افراد در سراسر دنیا در طی بازدید از پروژه، الگوهای اولیه برای ماشین‌های جدیدی ساختند بعد افراد در سراسر دنیا در طی بازدید از پروژه، الگوهای اولیه برای ماشین‌های جدیدی ساختند بعد افراد در سراسر دنیا در طی بازدید از پروژه، الگوهای اولیه برای ماشین‌های جدیدی ساختند تا به حال برای ۸ تا از ۵۰ تا ماشین الگوهای اولیه ساخته‌ایم. و حالا پروژه داره خود به خود جلو میره. تا به حال برای ۸ تا از ۵۰ تا ماشین الگوهای اولیه ساخته‌ایم. و حالا پروژه داره خود به خود جلو میره. تا به حال برای ۸ تا از ۵۰ تا ماشین الگوهای اولیه ساخته‌ایم. و حالا پروژه داره خود به خود جلو میره.
"متن‌باز" در مورد ابزار‌های مدیریت دانش و خلاقیت موفق بوده. در زمینۀ سخت‌افزار نیز به همین ترتیب داره پیش میره. "متن‌باز" در مورد ابزار‌های مدیریت دانش و خلاقیت موفق بوده. در زمینۀ سخت‌افزار نیز به همین ترتیب داره پیش میره. "متن‌باز" در مورد ابزار‌های مدیریت دانش و خلاقیت موفق بوده. در زمینۀ سخت‌افزار نیز به همین ترتیب داره پیش میره. ما به این دلیل تمرکزمون رو بر سخت‌افزار گذشتیم چون تنها ابزار‌هایی هستند که زندگی‌ افراد رو عوض کنن. ما به این دلیل تمرکزمون رو بر سخت‌افزار گذشتیم چون تنها ابزار‌هایی هستند که زندگی‌ افراد رو عوض کنن. به روش کاملا محسوس و مادی. اگر ما بتونیم سد‌های راه کشاورزی یا ساختمان سازی رو کوتاه کنیم یا برداریم، قادر خواهیم بود نیروی عظیمی‌ از توانمندیهای بشری رو آزاد کنیم. اگر ما بتونیم سد‌های راه کشاورزی یا ساختمان سازی رو کوتاه کنیم یا برداریم، قادر خواهیم بود نیروی عظیمی‌ از توانمندیهای بشری رو آزاد کنیم.
این فقط محدود به کشور‌های در حال توسعه نمیشه. ابزار‌های ما برای کشاورزان، کارآفرینان و سازندگان آمریکایی‌ ساخته می‌شوند. این فقط محدود به کشور‌های در حال توسعه نمیشه. ابزار‌های ما برای کشاورزان، کارآفرینان و سازندگان آمریکایی‌ ساخته می‌شوند. این فقط محدود به کشور‌های در حال توسعه نمیشه. ابزار‌های ما برای کشاورزان، کارآفرینان و سازندگان آمریکایی‌ ساخته می‌شوند. افراد زیادی با این ابزار‌ها کار کرده‌اند که اکنون قادرند تجارت ساختمانی، تولید قطعات، افراد زیادی با این ابزار‌ها کار کرده‌اند که اکنون قادرند تجارت ساختمانی، تولید قطعات، افراد زیادی با این ابزار‌ها کار کرده‌اند که اکنون قادرند تجارت ساختمانی، تولید قطعات، "کشاورزی انجمن حامی (CSA)" یا دست کم تولید "انرژی مازاد و فروش آن به شبکه" را انجام دهند. "کشاورزی انجمن حامی (CSA)" یا دست کم تولید "انرژی مازاد و فروش آن به شبکه" را انجام دهند. هدف ما ارائهٔ مخزنی از طرح‌های منتشر شده، بصورت شسته رفته است، که بشه به راحتی‌ روی یک سی‌دی منتشر کرد. هدف ما ارائهٔ مخزنی از طرح‌های منتشر شده، بصورت شسته رفته است، که بشه به راحتی‌ روی یک سی‌دی منتشر کرد هدف ما ارائهٔ مخزنی از طرح‌های منتشر شده، بصورت شسته رفته است، که بشه به راحتی‌ روی یک سی‌دی منتشر کرد هدف ما ارائهٔ مخزنی از طرح‌های منتشر شده، بصورت شسته رفته است، که بشه به راحتی‌ روی یک سی‌دی منتشر کرد
من ۱۰۰ درخت در روز کاشتم، ۵۰۰۰ آجر در روز با گِل زیر پام درست کردم و در عرض ۶ روز یه ترکتور ساختم. من ۱۰۰ درخت در روز کاشتم، ۵۰۰۰ آجر در روز با گِل زیر پام درست کردم و در عرض ۶ روز یه ترکتور ساختم. من ۱۰۰ درخت در روز کاشتم، ۵۰۰۰ آجر در روز با گِل زیر پام درست کردم و در عرض ۶ روز یه ترکتور ساختم. من ۱۰۰ درخت در روز کاشتم، ۵۰۰۰ آجر در روز با گِل زیر پام درست کردم و در عرض ۶ روز یه ترکتور ساختم. تا آنجا که من متوجه شده‌ام، این فقط شروع کار است. اگر این ایده کامل و بی‌نقص باشد، اثرات آن چشمگیر خواهدبود.
تا آنجا که من متوجه شده‌ام، این فقط شروع کار است. اگر این ایده کامل و بی‌نقص باشد، اثرات آن چشمگیر خواهدبود. تا آنجا که من متوجه شده‌ام، این فقط شروع کار است. اگر این ایده کامل و بی‌نقص باشد، اثرات آن چشمگیر خواهدبود. توزیع بهتر ابزار‌های تولیدی، زنجیرۀ تامین سازگار با محیط زیست و فرهنگ تولید شخصی (خودتان بسازید DIY)، توزیع بهتر ابزار‌های تولیدی، زنجیرۀ تامین سازگار با محیط زیست و فرهنگ تولید شخصی (خودتان بسازید DIY)، توزیع بهتر ابزار‌های تولیدی، زنجیرۀ تامین سازگار با محیط زیست و فرهنگ تولید شخصی (خودتان بسازید DIY)، میتونه از مرزهای کمبودهای مصنوعی (نتیجۀ قیمت‌گذاری انحصاری) عبور کند. میتونه از مرزهای کمبودهای مصنوعی (نتیجۀ قیمت‌گذاری انحصاری) عبور کند. ما در حال کاوش مرزهایی هستیم که در آنها با استفاده از فنون همگانی ساخت سخت‌افزار، جهان بهتری بسازیم. ما در حال کاوش مرزهایی هستیم که در آنها با استفاده از فنون همگانی ساخت سخت‌افزار، جهان بهتری بسازیم. ما در حال کاوش مرزهایی هستیم که در آنها با استفاده از فنون همگانی ساخت سخت‌افزار، جهان بهتری بسازیم.
ممنونم. (تشویق)
ممنونم. (تشویق)

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *