تفاوت رویت با اتوکد – 10 مزیت برتر رویت

هنگام استفاده از CAD برای طراحی ساختمان، روی ایجاد نقشه ها تمرکز می کنید. هنگام استفاده از BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان)، روی ایجاد یک مدل ساختمان تمرکز می کنید و سپس نقشه ها را می توان از مدل تولید کرد.
Autodesk Revit نوعی نرم افزار طراحی BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) است که توسط صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) استفاده می شود. یکی از محبوب‌ترین کاربرد های BIM ، Revit فراتر از نقشه‌ها و امکانات دو بعدی ساده، مدل‌سازی و مستندسازی سه‌بعدی سیستم‌های معماری، سازه‌ای و MEP را برای چرخه عمر کامل پروژه از مراحل اولیه طراحی تا ساخت و ساز حرکت می‌دهد.

با استناد به گزارش NBS مستقر در بریتانیا، در گزارش سالانه BIM خود، در سال 2011، تنها 13٪ از پاسخ دهندگان از ابزار BIM استفاده می کردند. امروزه 73 درصد از پاسخ دهندگان اکنون از نرم افزار BIM مانند Revit استفاده می کنند. در واقع، 50 درصد از این پاسخ دهندگان از نرم افزار Revit (خواه معمار باشند، یا MEP یا مهندسان سازه) برای گردش کار مدل سازی سه بعدی روزمره خود استفاده می کنند و به دنبال آن نرم افزارهای نقشه کشی دوبعدی دیگر مانند اتوکد فاصله زیادی دارند.

به زبان ساده، هنگام استفاده از CAD برای طراحی ساختمان، روی ایجاد نقشه ها تمرکز می کنید. هنگام استفاده از BIM، روی ایجاد یک مدل ساختمان تمرکز می کنید و سپس می توان نقشه ها را از مدل تولید کرد.

 

تفاوت رویت با اتوکد

 

 

بسیاری از کاربران این فضا هنوز نمیدانند بهتر است از نرم افزار های CAD استفاده کنند یا نرم افزار های BIM در اینجا مقایسه اجمالی بین CAD و BIM را به نقل از سایت AutoDesk آورده ام:

 

BIM چیست؟

BIM مدل سازی اطلاعات ساختمان است. این یک فرآیند مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند است که به متخصصان معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) بینش و ابزارهایی را برای برنامه ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان ها و زیرساخت ها می دهد.

CAD چیست؟

CAD طراحی به کمک کامپیوتر است. نرم افزار CAD فناوری را برای معماران، مهندسان و متخصصان ساخت و ساز فراهم می کند تا نقشه های دو بعدی و سه بعدی دقیقی را طراحی و ایجاد کنند و فرآیند خودکار را جایگزین پیش نویس دستی کند.

تفاوت Revit و AutoCAD چیست؟

بزرگترین تفاوت این است که AutoCAD یک نرم افزار CAD است و Revit یک نرم افزار برای BIM است. در حالی که اتوکد یک ابزار نقشه کشی عمومی با کاربرد گسترده است، Revit یک راه حل طراحی و مستندسازی است که از تمام مراحل و رشته های درگیر در یک پروژه ساختمانی پشتیبانی می کند.

Revit برای هماهنگ کردن تمام ورودی های داده (از جمله CAD) و تولید محصولات تحویلی پروژه فدرال استفاده می شود. هر دو برنامه اغلب در یک شرکت مورد استفاده قرار می گیرند و متخصصان BIM و CAD روی عناصر مختلف یک پروژه کار می کنند.

 

نقشه کشی با نرم افزار

 

آیا می توان از اتوکد و رویت با هم استفاده کرد؟

AutoCAD و Revit قابلیت همکاری دارند و می توانند با هم استفاده شوند. آنها معمولا با هم برای ترکیب طرح های ایجاد شده در اتوکد در یک پروژه Revit استفاده می شوند. شرکت ها ممکن است از اتوکد در پروژه ها یا اجزای طراحی خاصی استفاده کنند و از Revit برای تولید محصولات تحویلی BIM و امکان همکاری با سایر رشته های طراحی استفاده کنند.

حال که تفاوت های کلی این دو نوع نرم افزار بیان شد و شما میتوانید تصمیم بگیرید که علاقه ای به یادگیری رویت (Revit) دارید یا خیر. بپردازیم به موضوع اصلی مقاله یعنی بررسی نرم افزار رویت (Revit) :

مزایای BIM (و Revit) بسیار زیاد است، و این مقاله ده مزیت برتر Revit و قابلیت های کلیدی آن را به عنوان یکی از ابزارهای پیشرو برای ایجاد و مدیریت مدل های ساختمان برجسته می کند.

مزایای رویت REVIT

  1. مدلسازی پارامتریک

مدل سازی پارامتریک عبارتی همه جانبه است که به ایجاد مدل های سه بعدی از مجموعه ای از قوانین اشاره می کند. Revit از مدل سازی پارامتریک از طریق “families” استفاده می کند. همه چیز در Revit، از بلوک های عنوان گرفته تا نماهای سه بعدی گرفته تا اجزای ساختمانی مانند دیوارها یا کف، بخشی از یک “خانواده” است. برخی در نرم افزار تعبیه شده اند، برخی از طریق کتابخانه ها قابل دسترسی هستند و برخی دیگر از ابتدا ساخته شده اند. یک خانواده را می توان با اختصاص ابعاد و ویژگی ها به اطلاعات دو بعدی یا سه بعدی ایجاد کرد، که سپس توسط کاربر Revit با تغییر آن پارامترها (به عنوان مثال، ارتفاع، عرض یا ضخامت یک خانواده درب) قابل تغییر است. این به مدل های Revit کنترل بیشتری بر طراحی ساختمان می دهد.

 

محیط نرم افزار رویت Revit

 

 

  1. اتوماسیون

تمام اطلاعاتی که برای ایجاد مدل Revit استفاده می شود در یک پایگاه داده واحد قرار می گیرد. این بدان معنی است که هر زمان که شما تغییری در مدل ایجاد کنید، پایگاه داده به روز می شود. تغییرات در کل مدل انجام می‌شود، اتوماسیون را ممکن می‌سازد و فرآیند طراحی ساختمان را کارآمدتر می‌کند (و همچنین برخی از کارهای مجدد را که با تغییرات «تعقیب» در فایل‌های مختلف پروژه ما همراه است حذف می‌کند).

 

  1. همکاری

یکی از تفاوت‌های متمایزتر بین Revit و AutoCAD این است که به چندین کاربر اجازه می‌دهد در همان مدل Revit به طور همزمان کار کنند، برخلاف اتوکد، که در آن تنها یک کاربر می‌تواند در یک زمان یک فایل .dwg را تغییر دهد. با استفاده از ابزار «Sync with Central» در Revit، کاربران می‌توانند تغییرات مدل خود را به مدل «Central» وارد کنند، در حالی که هر تغییری را از همان مدل «Central» که توسط همکاران ایجاد شده است را به نسخه «محلی» مدل خود وارد کنند. این فرآیند عملکرد مشترک کامل را برای تیم پروژه امکان پذیر می کند.

قابلیت همکاری Revit با سایر نرم افزارهای Autodesk، مانند AutoCAD یا FormIt، به همراه پلاگین های گسترده ای که توسط سایر شرکت ها و برنامه های نرم افزاری ایجاد شده است، به تسهیل همکاری بین تیم ها و رشته های مختلف نیز کمک می کند.

 

  1. هماهنگی

چه هماهنگ کردن مدل‌ها به عنوان بخشی از فرآیند طراحی معماری و چه انجام بررسی‌های ساخت‌پذیری از کاربران در صنعت ساخت‌وساز، Revit ابزارهای مفید متعددی را برای هماهنگی بین مدل‌ها، انواع فایل‌ها، رشته‌ها و مشاغل مختلف فراهم می‌کند. ابزارهای موجود در Revit به کاربران این امکان را می‌دهند که تغییرات را از یک مدل پیوند داده شده نظارت کنند، اعلان‌های آن تغییرات را بررسی کنند، عناصر یک مدل پیوندی را در مدل پایه خود کپی کنند و مواردی را که نیاز به وضوح دارند با سایر تیم‌هایی که روی همان پروژه کار می‌کنند، ارتباط برقرار کنند.

 

نقشه کشی عمران

 

  1. برنامه ریزی

همانطور که یک مدل Revit به عنوان یک پایگاه داده واحد از تمام اطلاعات یک مدل عمل می کند، زمان بندی در Revit زمان تقاضای جریان های کاری سنتی را کاهش می دهد. همانطور که تغییرات در مدل Revit ایجاد می شود، برنامه هایی که تنظیم شده اند بلافاصله با آن تغییرات به روز می شوند و یکی از فرآیندهای وقت گیر در فرآیند طراحی معماری را ساده می کنند. برای کمک به مدیریت پروژه، زمان‌بندی‌ها نیز می‌توانند از Revit خارج شوند، اصلاح شوند، سپس با آن تغییرات دوباره وارد شوند.

 

  1. تجزیه و تحلیل انرژی

طراحی پایدار این روزها در فرآیند طراحی و ساخت بسیار مهم است و Revit دارای چندین ابزار تحلیلی است که می تواند به اندازه گیری اثرات زیست محیطی طراحی ساختمان شما کمک کند. به طور خاص، ابزارهای «بهینه سازی انرژی» ساخته شده در Revit (و همچنین افزونه های اضافی موجود)، در ارتباط با «Insight 360» در فضای ابری، طراحان می توانند تأثیری را که طراحی آنها می تواند در هر مرحله از فرآیند طراحی داشته باشد، تجسم کنند. و بدون نیاز به ایجاد مدل جدید یا کاربر نرم افزار دیگر.

 

  1. ارائه گسترده

استفاده از چندین نرم افزار برای رندر و ارائه مطالب، فرآیندی قدیمی در صنعت طراحی است. با این حال، Revit ابزارهایی را برای ایجاد این مواد در یک پلت فرم فراهم می کند. در حالی که برنامه های مدل سازی سه بعدی مانند 3ds Max مطمئناً برای برخی مانند صنعت انیمیشن مفید هستند، توانایی ایجاد نقشه ها و رندرهای سه بعدی به طور مستقیم در Revit، به جای وارد کردن مدل خود در یک نرم افزار متفاوت، باعث صرفه جویی در زمان می شود. Revit ابزارهایی را برای ارائه‌های دوبعدی و ارائه‌های تجسم سه بعدی با استفاده از کتابخانه‌های مواد گسترده Revit و پلاگین‌های رندر فراهم می‌کند. همچنین برنامه‌ها و پلاگین‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند همراه با مدل‌های Revit برای بررسی و ارائه مدل شما در تنظیمات VR (واقعیت مجازی) استفاده شوند – بنابراین به تیم شما اجازه می‌دهند تا از هر جایی در زمان واقعی با یکدیگر همکاری کنند.

 

طراحی ساختمان با Revit

 

 

  1. مستندات ساخت و ساز

با استفاده از قابلیت‌های مدل‌سازی سه‌بعدی Revit و ابزارهای هماهنگی در اختیار ما، کاربران می‌توانند به سرعت تشخیص برخورد را بررسی کنند و سایر مسائل هماهنگی را شناسایی کنند. با این تغییرات، و در ارتباط با ماهیت پویایی نحوه پر شدن تغییرات در کل یک مدل، کاربران می توانند اسناد ساخت و ساز با کیفیت بالا، هماهنگ و بدون خطا را به سرعت تولید کنند.

علاوه بر این، ایجاد و استفاده از الگوهای پروژه Revit به صورت داخلی، یکپارچگی را در اسناد ساخت و ساز تیم شما حفظ می کند و تحویل پروژه را در تمام پروژه های دفتر شما یکنواخت نگه می دارد.

 

  1. تنظیم برگه طراحی

از آنجایی که تمام اطلاعات به صورت هوشمند در Revit به هم متصل می شوند، تغییرات ایجاد شده در یک نمای به نمای دیگر منتقل می شود. به عنوان مثال، اگر من دیواری را در یک پلان زمین جابجا کنم، به طور خودکار در پلان‌ها، بخش‌ها، پرسپکتیوهای دیگر و غیره به‌روزرسانی می‌شود. وقتی نماها روی یک صفحه نمایش داده می‌شوند، کاربران می‌توانند مطمئن باشند که دیگر نیازی به تعقیب تغییرات در یک صفحه نیست. کل مجموعه طراحی که در چندین فایل قرار دارد. درعوض، کاربر تغییری در یک نما ایجاد می‌کند و می‌تواند بلافاصله مجموعه طراحی را با اطمینان چاپ کند، زیرا می‌داند که آبشار تغییرات مرتبط با آن یک ویرایش به طور خودکار در کل مجموعه طراحی انجام می‌شود.

 

طراحی با کامپیوتر

 

  1. دسترسی مبتنی بر فضای ابری

این روزها، کار از راه دور برای بسیاری از دفاتر اگر ضروری نباشد، به یک امر عادی تبدیل شده است. قرار دادن مدل Revit در فضای ابری امکان دسترسی در هر زمان و از هر مکان به مدل‌های Revit شما را می‌دهد. تعدادی پلتفرم مبتنی بر ابر وجود دارد که می توانند با Revit کار کنند. با این حال، واضح ترین پلت فرم BIM 360 است که توسط Autodesk فروخته شده است – این پلتفرم به عنوان یک سرور در فضای ابری عمل می کند که در آن کاربران می توانند مدل های خود را ذخیره کنند، تغییرات را در مدل های گفته شده اعمال کنند، مدل ها و برگه ها را علامت گذاری کنند، با اعضای تیم ارتباط برقرار کنند، و حتی به مدیریت تسهیلات پس از اتمام ساخت و ساز – همه از طریق یک مرورگر وب کمک کنید. این اتصال به ابر قدرت Revit و قابلیت‌های مشترک آن را افزایش می‌دهد.

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.