روش های تبدیل پاورپوینت به پی دی اف

MS PowerPoint برنامه ای است که در مجموعه Microsoft Office گنجانده شده است. پاورپوینت (PPT) یک نرم افزار گرافیکی قدرتمند و با کاربرد آسان است که به شما امکان می دهد اسلایدهای الکترونیکی با ظاهری حرفه ای ایجاد کنید. شما میتوانید از این نرم افزار برای ارائه های مختلف در راستای اهداف شخصی یا حرفه ای استفاده کنید.

به صورت کلی ترکیبی از اسلایدهای مختلف که تفسیر گرافیکی و بصری داده ها را به تصویر می کشد، برای ارائه اطلاعات به شیوه ای خلاقانه تر و تعاملی تر، ارائه پاورپوینت یا PPT نامیده می شود.

در زیر چند نکته مهم در مورد توسعه و معرفی Microsoft PowerPoint آورده شده است:

 • این برنامه در یک شرکت نرم افزاری به نام Forethought, Inc. توسط رابرت گسکینز و دنیس آستین ایجاد شد.
 • در 20 آوریل 1987 منتشر شد و پس از گذشت 3 ماه از ساخت آن توسط مایکروسافت خریداری شد.
 • اولین نسخه این برنامه که توسط مایکروسافت معرفی شد MS PowerPoint 0 (1990) بود.
 • این یک برنامه مبتنی بر ارائه است که از گرافیک، ویدئو و غیره استفاده می کند تا یک ارائه را تعاملی تر و جالب تر کند.
 • پسوند فایل ارائه پاورپوینت ذخیره شده “.ppt” است.
 • ارائه پاورپوینت شامل اسلایدها و سایر ویژگی ها به عنوان PPT نیز شناخته می شود.

به تدریج، با هر نسخه، برنامه خلاقیت و تعامل بیشتری داشت. ویژگی های مختلف دیگری در پاورپوینت اضافه شد که نیاز و استفاده از این برنامه MS Office را به شدت افزایش داد.

شما برای ارائه با پاورپوینت میتوانید از تمامی انواع فایل استفاده کنید:

 1. کلیپ آرت
 2. نمودارها
 3. جداول
 4. عکس ها
 5. نمودار
 6. کلیپ های رسانه ای
 7. فیلم ها

نرم افزار پاورپوینت

برخی قابلیت های پاورپوینت

چندین ویژگی در MS PowerPoint موجود است که می تواند یک ارائه را برای شما سفارشی و بهینه کند. در زیر به همین موارد پرداخته شده است.

طرح بندی اسلاید ( Slide Layot )

گزینه‌ها و طرح‌بندی‌های متعددی در دسترس هستند که براساس آنها می‌توان یک ارائه ایجاد کرد. این گزینه در بخش “صفحه اصلی” موجود است و می توان از بین گزینه های چند طرح ارائه شده انتخاب کرد.

درج – کلیپ، ویدیو، صدا و غیره ( Insert )

در دسته «درج»، گزینه‌های متعددی در دسترس هستند که در آنها می‌توان انتخاب کرد که چه ویژگی را می‌خواهد در ارائه خود درج کند. این ممکن است شامل تصاویر، صدا، ویدئو، سرصفحه، پاورقی، نمادها، اشکال و غیره باشد.

طراحی اسلاید ( Slide Design )

MS PowerPoint دارای مضامین مختلفی است که با استفاده از آنها می توان رنگ پس زمینه و طرح ها یا بافت ها را به یک اسلاید اضافه کرد. این باعث می شود ارائه پر رنگ تر شود و توجه افرادی که به آن نگاه می کنند را به خود جلب کند.

این ویژگی را می توان با استفاده از دسته “طراحی” ذکر شده در صفحه اصلی MS PowerPoint اضافه کرد. اگرچه الگوهای طراحی موجود وجود دارد، در صورتی که کسی بخواهد بافت یا رنگ جدیدی اضافه کند، گزینه سفارشی کردن طرح نیز موجود است. علاوه بر این، طرح های اسلاید را می توان به صورت آنلاین نیز دانلود کرد.

تصاوير متحرك ( Animation )

در طول نمایش اسلاید، اسلایدها یکی پس از دیگری روی صفحه ظاهر می شوند. اگر کسی بخواهد چند انیمیشن را به روشی که یک اسلاید خود را نشان می دهد اضافه کند، می تواند به دسته “انیمیشن ها” مراجعه کند.

کاربردهای پاورپوینت در ارائه

ارائه های پاورپوینت هم برای استفاده شخصی و هم برای استفاده حرفه ای مفید هستند. در زیر تعدادی از زمینه های اصلی که در آن PPT بسیار مفید است آورده شده است:

 • آموزش – با انتخاب آموزش الکترونیکی و کلاس‌های هوشمند به عنوان روش متداول آموزش امروزه، ارائه‌های پاورپوینت می‌تواند به تعاملی‌تر کردن آموزش کمک کند و دانش‌آموزان را به سمت نسخه اصلاح‌شده مطالعه جذب کند.
 • بازاریابی – در زمینه بازاریابی، ارائه پاورپوینت می تواند بسیار مهم باشد. با استفاده از نمودارها و نمودارها، اعداد را می توان واضح تر و واضح تر نشان داد که ممکن است در صورت خواندن توسط بیننده نادیده گرفته شود.
 • کسب و کار – برای دعوت از سرمایه گذاران یا نمایش افزایش یا کاهش سود می توان از MS PowerPoint استفاده کرد
 • ایجاد رزومه — رزومه دیجیتال را می توان با استفاده از MS PowerPoint تشکیل داد. الگوهای مختلف، عکس و غیره را می توان به رزومه اضافه کرد
 • به تصویر کشیدن رشد – از آنجایی که هم گرافیک و هم متن را می توان در یک ارائه اضافه کرد، به تصویر کشیدن رشد یک شرکت، کسب و کار، نمرات دانش آموز و غیره با استفاده از PPT آسان تر است.

PowerPoint

مزایای پاورپوینت

پاورپوینت مزایای متعددی را برای کاربران فراهم می کند، از جمله:

 • این به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان “استاندارد” برای نرم افزار ارائه در نظر گرفته می شود. اگر یک ارائه پاورپوینت ایجاد کنید، به احتمال زیاد باز کردن و مشاهده آن برای دیگران آسان تر خواهد بود.
 • این شامل بسیاری از ویژگی‌های ارائه اختیاری، از جمله انتقال اسلاید، انیمیشن‌ها، طرح‌بندی‌ها، قالب‌ها و موارد دیگر است.
 • این گزینه امکان صادرات اسلایدهای خود را به فرمت‌های فایل جایگزین، از جمله تصاویر GIF و JPG،
  ویدئو MPEG-4، PDF، RTF (فرمت متن غنی)، WMV (ویندوز مدیا ویدئو)، و پاورپوینت XML ارائه می‌دهد.

تدریس با استفاده از پاورپوینت

اگر روند تدریس برنامه ریزی شده ای دارید، پاورپوینت می تواند آموزش را بهبود بخشد. مردم در مورد اثربخشی این برنامه ارائه همه جا اختلاف نظر دارند – برخی می گویند که پاورپوینت فوق العاده است در حالی که برخی دیگر از فراگیر شدن آن ابراز تاسف می کنند. فرقی نمی کند که کدام سمت را انتخاب کنید، پاورپوینت در صورت استفاده و طراحی مناسب راه های موثری برای تقویت آموزش ارائه می دهد.

پاورپوینت می تواند ابزار موثری برای ارائه مطالب در کلاس درس و تشویق به یادگیری دانش آموزان باشد. شما می توانید از پاورپوینت برای ارائه تصاویری استفاده کنید که در غیر این صورت آوردن آنها به کلاس دشوار خواهد بود. به عنوان مثال، در یک کلاس مردم‌شناسی، یک ارائه پاورپوینت می‌تواند تصاویری از حفاری انسان‌شناسی از یک منطقه دورافتاده، پرسش‌هایی که از دانش‌آموزان در مورد موضوع می‌پرسد، نموداری از آمارهای مرتبط، و یک مسابقه کوچک در مورد آنچه که اخیراً مورد بحث قرار گرفته است را ارائه دهد. اطلاعاتی که بصری، چالش برانگیز و جذاب هستند.

پاورپوینت می تواند ابزار موثری برای ارائه مطالب در کلاس درس و تشویق به یادگیری دانش آموزان باشد.

چرا پاورپوینت را به پی دی اف تبدیل کنیم ؟

اگر تا بحال برای ارائه هایتان از پاورپوینت استفاده کرده باشید یا برای هر کاربرد دیگری بخواهید پاور پوینت های خود را روی کامپیوتر یا دستگاه دیگری به نمایش بگذارید. در بعضی موارد به دلیل عدم تشابه ورژن نرم افزار یا استفاده از فونت های خاص ممکن است اسلاید های پاور شما به هم بریزد، متن ها بزرگتر یا کوچک تر شوند و حتی جابجا شده باشند.
با صرف نظر از افکت های گرافیکی شما میتوانید پاور پوینت خود را به صورت یک تصویر ذخیره کنید. این امر بدین معناست که لیستی از تصاویری و اسلاید هایی که در پاورپوینت ایجاد کرده اید پشت سر هم به صورت صفحات یک کتاب نمایش داده میشوند. که میتوان تمام این صفحات را در قالب بک فایل پی دی اف جمع آوری کرد.
در این صورت درست است که ارائه شما دیگر افکت های متحرک گرافیکی ندارد و فقط بایستی بین صفحات حرکت کنید اما دیگر از بابت دقیقا درست بودن متن ها یا تصاویرتان در کنار هم مطمئن خواهید بود.
و خب عرفا در ارائه های رسمی افکت های متحرک خیلی پر کاربرد نیستند بنابراین تبدیل پاورپوینت به پی دی اف یک تصمیم منطقی به حساب خواهد آمد.
شما با انجام این تبدیل به راحتی قادر خواهید بود فایل خود را بر روی دستگاه های مختلف از جمله لپ تاپ و یا حتی گوشی موبایل با همان چینش سفارشی خودتان تماشا کنید. به توصیح نویسنده همیشه در کنار فایل ارائه پاورپوینتتان یک خروجی PDF نیز داشته باشید.

ppt to pdf

 

روش های تبدیل پاور پوینت به پی دی اف

برای انجام این کار دو روش ساده و پر کاربرد وجود دارد که در ادامه به اختصار در مورد هر کدام از آنها توضیحاتی خدمتتان میدهم. ذکر دوباره این نکته خالی از لطف نیست که در تبدیل پاورپوینت به پی دی اف (PDF) تمامی افکت های متحرک از بین میروند و فایل خروجی مشابه یک فایل تصویری بدون قابلیت تغییر ذخیره میشود.

خروجی Pdf از پاورپوینت

شما میتوانید به صورت مستقیم از داخل خوده نرم افزار پاورپوینت برای اسلاید های تهیه شده خروجی PDF ایجاد کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • تصاویر از پاورپوینت 2019 گرفته شده است اگر از ورژن دیگری استفاده میکنید از نام گزینه ها پیروی کنید.
  1. در محیط کاری از بالای صفحه سر فصل File را انتخاب کنید.

خروجی pdf در پاورپوینت

2. از پنجره باز شده گزینه Save as و سپس Browse را انتخاب کنید.

خروجی pdf در پاورپوینت

3. در بخش Save as type نوع خروجی فایل را روی PDF تنظیم کنید.

خروجی pdf در پاورپوینت

به همین راحتی و پس از انتخاب مسیر فایل شما با فرمت PDF ذخیره میشود و میتوانید از آن استفاده کنید.

استفاده از سایت های آنلاین

ممکن است بنا به هر دلیلی نتوانید یا نخواهید خودتان از فایل خروجی بگیرید در این مورد راه حل دیگری برایتان دارم. فایل ذخیره شده را میتوانید با استفاده از برخی سایت های موجود که تعدادشان کم هم نیست تبدیل فتوشاپ به پی دی اف را انجام دهید و خروجی با فرمت PDF را دانلود کنید. در ادامه لیستی از برخی ازین سایت ها را برایتان آورده ام:

 • smallpdf.com
 • www.ilovepdf.com
 • www.freepdfconvert.com
 • www.sodapdf.com
 • online2pdf.com
 • pdf2go.com
 • cloudconvert.com
 • foxit.com
 • avepdf.com
 • getlua.com

موارد مشابه این سایت ها زیاد وجود دارد که خودتان هم با یک سرچ کوتاه در اینترنت میتوانید لیست بلندی از آنها ایجاد کنید بهرحال این هم یکی از راه های تبدیل پاورپوینت به پی دی اف است.

نکته اضافی

همانطور که بالاتر اشاره کردم زمانی که شما از فایل پاورپوینت خروجی پی دی اف میگیرید یا به هر نحوی فایل خورد را تبدیل میکنید. افکت های متحرک روی اسلاید ها و خب تمامی این گونه موارد از بین میروند.

برای حل این مشکل و همچنین عدم وجود نگرانی هایی از قبیل بهم ریختن متن ها یا این چنین مورادی که در بالاتر هم ذکر شد شما میتوانید از فایل پاورپوینت خود خروجی ویدیویی بگیرید.

برای انجام این کار کافیست مانند روش اولی که در قسمت تبدیل به PDF ذکر شد. فقط از منوی Save as type گزینه ی MPEG-4 Video را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه یک فایل خروجی در قالب ویدیویی برایتان ایجاد خواهد شد. در زمان ارائه یا نشان دادن آن روی سیستم های دیگر فایل شما دقیقا به همان صورتی که شما ایجاد کردید خواهد بود.

در پایان بد نیست این نکته را خدمت شما عرض کنیم که اگر نیاز به دیدن آموزش های بیشتری در موضوع پاورپوینت دارید، به سایت فرادرس سری بزنید. این سایت چندین آموزش مرتبط با نرم افزار های ماکروسافت آفیس را تهیه و منتشر کرده است.

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *