در راستای توسعه فعالیت های تولیدی و صنعتی ، شرکت ها از نرم افزارهای متعددی برای سازماندهی و مدیریت پروژه ها استفاده می کنند. همونطور که می دونید یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای مدیریت پروژه ، برنامۀ Office Project هستش. در این نرم افزار امکانات و ابزارهای متعددی برای مدیران پروژه و دیگر افرادِ درگیر در پروژه قرار گرفته.
در این درس می آموزیم که چگونه از Timeline های ویزیو برای اجرا در نرم افزار Office Project خروجی بگیریم. پس از اون می آموزیم که با استفاده از ویزیو پروژه های نرم افزار project رو اجرا کرده و تغییراتِ لازم رو در اون ها ایجاد کنیم.
ابتدا لازمه این رو بدونین که برای استفادۀ ترکیبی از نرم افزار های ویزیو و پروجکت بایستی حتما هر دو نرم افزار رو در رایانه نصب داشته باشیم. در صورتی که این نرم افزارها رو در اختیار ندارید ، میتونین از دیسک همراهِ این مجموعۀ آموزشی اونها رو نصب کنید.
بسیار خوب ، ابتدا به به سربرگ Timeline میریم. مشاهده می کنید که سه گروه-ابزار برای کنترل تایم لاین ، milestone و interval رو در اختیار داریم. در گروه ابزارِ Timeline یک گزینه ، برای درجِ پروژه های آمادۀ نرم افزار پروجکت رو داریم. و یک گزینه هم برای خروجی گرفتن از ترسیماتِ ویزیو در فرمت فایل های نرم افزار Office Project در اختیارمون گذاشته شده.
ابتدا تایم لاینِ اصلی رو انتخاب می کنیم. سپس روی Export Data در گروه ابزارِ Timeline برای خروجی گرفتن از اطلاعاتِ این نمودار کلیک می کنیم. در این پیغام از شما سوال میشه که آیا مایل هستید نشانه های درج شده در Expanded Timeline هم در فایل خروجی قرار داشته باشند. در پاسخ به این سوال ، yes میزنیم.
در این کادرِ محاوره بایستی محل ذخیره و عنوانِ این فایل رو مشخص کنیم. ابتدا یک عنوان برای این فایل در نظر می گیریم. سپس این فایل رو در دسکتاپ ذخیره می کنیم.
پس از لحظاتی گزارشی از عملیاتِ انجام شده در صفحه نمایش داده میشه. و مبنی بر اینه که این پروسه با موفقیت انجام شده.
به همین راحتی از این نمودار با جزئیات و توضیحاتِ درج شده در قالب پروژه های نرم افزار پروجکت خروجی گرفتیم.
حالا برای بررسیِ این فایل به محیط دسکتاپ رفته و اون رو اجرا می کنیم. پس از لحظاتی نرم افزار پروجکت اجرا شده و همین پروژه رو با تمامِ جزئیات و اطلاعاتِ وارد شده نمایش میده.
بسیار خوب ، این نرم افزار رو می بندیم و به محیط ویزیو برمی گردیم. سپس با استفاده از میانبر صفحه کلیدیِ Ctrl + N ، یک فایل جدیدِ ویزیو ایجاد می کنیم.
به این دلیل که در پروژۀ جاری از سبکِ دیاگرام های Timeline استفاده میکردیم ، در این فایل هم از همین سبک استفاده میشه.
حالا به سربرگِ Timeline رفته و این بار import Data رو برای ایجاد نمودارهای خط زمان با استفاده از پروژه های پروجکت انتخاب می کنیم.
در اولین مرحله از این ویزارد بایستی فایل مورد نظر رو از رایانه یا شبکه محلی انتخاب کنیم. برای این کار روی Browse کلیک کرده و فایلِ موردِ نظر رو از محل فایل های تمرینیِ فصل دوازدهم انتخاب می کنیم.
در مرحلۀ بعد از این ویزارد باید مشخص کنیم که چه المان هایی از این تایم لاین رو میخوایم به این پروژه اضافه کنیم.
به عنوانِ مثال با انتخابِ Milestone Only ، تنها اهداف و زمانبندی های پروژه که در تاریخ ها و زمان های مشخصی قرار دارند به ویزیو اضافه میشن. در اینجا All رو برای درج تمامِ المان ها و توضیحاتِ پروژه انتخاب کرده و Next میزنیم.
در این مرحله بایستی استایل و قالب بندیِ نمودار رو انتخاب کنیم. به عنوانِ مثال در اولین منوی کشویی ، Cylindrical Timeline رو پیشتر از اون برای ساخت تایم لاین استفاده کردیم ، انتخاب می کنیم. در منوی کشویی Milestone ، از بین سبک ها و قالب بندی های موجود این مورد رو بر می گزینیم. و در نهایت در این منوی کشویی هم سبکِ Interval اِ مورد نظرمون رو مشخص کنیم.
با انتخابِ Advanced ، به گزینه های تنظیمِ و قالب بندی فرمتِ داده های متنی و عددی دسترسی خواهیم داشت. تنظیمِ این گزینه ها بسته به نوع پروژه و سلیقه طراح میتونه متفاوت باشه.
با استفاده از این گزینه ها ، امکان درج یک نمودار با استایل های متفاوتی رو خواهید داشت. بنابراین اونا رو بررسی کرده و مواردی رو که مناسبِ پروژۀ شما هستند ، انتخاب کنید.
در مرحلۀ بعد ، گزارشی از تنظیماتِ انجام شده ، نمایش داده میشه. این موارد رو بررسی می کنیم تا در صورتِ مغایرت با تنظیماتِ ما برگشته و اونها رو تغییر بدیم.
در نهایت برای درجِ این نمودار در صفحۀ ترسیم روی Finish ، کلیک می کنیم.
پس از لحظاتی ، ویزیو اطلاعاتِ نمودار رو بررسی کرده و سپس در صفحه نمایش میده.
با مرورِ این نمودار مشاهده می کنید که تمامیِ المان های پروژه به درستی در صفحه نمایش داده میشن. اما به دلیل حجم بالای اطلاعات با همدیگه تداخل داشته و ناخوانا هستند. در این مواقع میتونیم با تکنیک هایی که در درسِ دوم آموختیم ، تداخل متون رو برطرف کرده و یا با استفاده از Expanded Timeline ، قسمت های مختلف تایم لاین رو در نمودارهای مجزا نمایش بدیم.
بنابراین از این پس میتونین به راحتی انواع پروژه ها رو بدون نیاز به نرم افزارهای پیشرفته مانند Office Project در ویزیو طراحی کنید. انجامِ این کار به برنامه ریزی و سازماندهیِ پروژه ها بصورت ساده تر و راحت تر کمک بسیاری میکنه.

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آشنایی با ویزیو

آشنایی با ویزیو

شاخه: سطح: نوع دوره: متنی
سفارشی سازی نمای ویزیو

سفارشی سازی نمای ویزیو

شاخه: سطح: نوع دوره: متنی
چارت سازمانی در ویزیو

چارت سازمانی در ویزیو

شاخه: سطح: نوع دوره: متنی
محیط نرم افزار ویزیو

محیط نرم افزار ویزیو

شاخه: سطح: نوع دوره: متنی