در این درس قصد داریم شما رو با محیط نرم افزار CorelDraw آشنا کرده و بخش های مختلف اون رو به شما معرفی کنیم.
نوار عنوان در قسمت بالای نرم افزارِ کورل قرار داره و در اون نام و نسخه نرم افزار ، نمایش داده میشه.
در نوار عنوان ، نام و محل ذخیرۀ سند جاری که در حال کار بر روی اون هستید ، نیز قابل مشاهدست. در زیرِ نوار عنوان ، نوارِ منو یا همون Menu Bar قرار داره. با کلیک روی هر کدوم از منوها ، گزینه های اون نمایش داده میشه.
در پایین نوارِ منو ، نوار ابزارِ استانداردِ برنامه قرار گرفته. که شامل یکسری ابزارها ، برای انجام سریع و راحت تر فرامین و دستوراته.
در پایین نوار ابزارِ استاندارد ، نوار خصوصیات هستش. این نوار ، امکاناتِ مربوط به ابزاری که در حال استفاده از اون هستیم رو نمایش میده. به عنوان مثال اگه در حال استفاده از ابزار Text باشید. در نوار خصوصیات ، امکانات مربوط به تنظیم و قالب بندی متون نمایش داده میشه.
بزرگترین قسمت از محیط برنامه مربوط به پنجرۀ ترسیم یا Drawing Window هستش. به صفحه ای که درونِ پنجرۀ ترسیم وجود داره ، صفحۀ ترسیم گفته میشه. البته دقت کنید ، آبجکتهایی که درون پنجرۀ رسم و خارج از صفحۀ ترسیم ایجاد میکنید ، ذخیره میشن ، ولی چاپ نخواهند شد.
در بالا و سمتِ چپِ پنجرۀ ترسیم دو خط کش به صورتِ عمودی و افقی وجود داره ، که از اونها برای اندازه گیری و انجام ترسیمات دقیق استفاده میشه. نحوه کار با خط کش ها رو به طور کامل در فصلهای بعدی براتون تشریح خواهیم کرد.
در بالای پنجرۀ ترسیم و در زیرِ نوارِ خصوصیات ، Document Tab یا همون برگۀ اسناد قرار داره که نامِ اسناد بر روی اون نوشته شده. و باعث گردشِ راحت تر بین اسناد میشه.
در سمت چپِ محیط نرم افزار ، جعبه ابزارِ برنامۀ کورل دراو قرار داره که شاملِ تمامی ابزارهای مورد نیاز برای انجام ترسیمات هستش. در کنار برخی از ابزارها ، مثلثِ کوچکی وجود داره ، که اگه بر روی اون کلیک کنین ، یه لیستِ کشویی برای دسترسی به ابزارهای بیشتر باز میشه. برای بسته شدنِ این لیست ها در قسمتی از صفحه ، کلیک کنید.
در پایین ترین قسمت محیطِ برنامه ، نوارِ وضعیت قرار داره. در این نوار مختصاتِ نشانگر ماوس و همچنین اطلاعاتی در رابطه با خواص آبجکتِ رسم شده ، از قبیل رنگِ آبجکت ، رنگِ حاشیه ، اندازه ، نوع و … نمایش داده میشه.
در بخش بالاییِ نوار وضعیت ، می تونین رنگهای استفاده شده در سندِ جاری رو مشاهده کنید. این بخش به Document Palette معروفه.
از این قسمت همچنین برای مدیریت و حرکت در بین صفحاتِ مختلفِ یه سند استفاده میشه. پالت رنگ ، در سمت راستِ محیطِ برنامه و به صورت عمودی قرار داره. . از این پالت ، برای رنگ آمیزی آبجکت ها استفاده می کنیم.
پنجرۀ Hints هم در اینجا قرار داره ، که با استفاده از اون میتونین ، اطلاعاتی راجع به نحوه استفادۀ صحیح از ابزارهای مختلف رو به دست بیارین. با انتخاب هر یک از ابزارهای موجود در جعبه ابزار ، توضیحاتی در رابطه با استفاده از اون ، در پنجرۀ Hints ارائه میشه. برای استفاده از امکان Help اِ نرم افزار ، باید بر روی آیکون Help کلیک کنین. گاهی لازمه فضای بیشتری در پنجرۀ ترسیم داشته باشیم. به این منظور پنجرۀ Hint رو ببندید و یا اون رو کوچیک کنین.
تا اینجا کاملا با محیط پیش فرض نرم افزار کورل آشنا شدین. اما حرفه ای های کورل محیط نرم افزار رو برای انجام راحت تر و سریع تر پروژه ها تغییر میدن. ما هم در ادامه این کار رو یاد میگیریم.
به منوی Window رفته و بر روی گزینۀ Toolbars کلیک کنین ، تا لیست کشویی اون باز بشه. می بینید که گزینه های فعال در کنارِ خودشون تیک دارن. با برداشتن و یا گذاشتن تیک اونها میتونین محیط رو برای خودتون سفارشی کنین. پس ما تیک Menu bar رو بر میداریم. همینطور که می بینید نوارِ منو حذف شد. حالا برای برگردوندن اون میتونیم بر روی قسمت خالیِ یکی از نوارها ، کلیک راست کرده و تیک Menu bar رو بذاریم.
برای جابجایی جعبه ابزار ، پالت رنگ و … در محیط نرم افزار کورل ، باید اشاره گر ماوس رو بر روی بخش مورد نظر که مایل به انتقال اون هستین ببرین ، تا علامت نشانگر به یه فِلِشِ چهار جهته تغییر شکل بده. سپس در حالیکه کلید سمت چپ ماوس رو پایین نگه داشتین ، اون رو به مکان دلخواه برده و رها کنید.
برای غیر فعال کردنِ امکانِ جابجایی و همچنین قفل نمودن نوار ابزارها ، باید تیکِ Lock Toolbars رو در این قسمت فعال کنید.

2 دیدگاه درباره “آشنایی با محیط نرم افزار و بخشهای مختلف آن (CorelDraw)

  1. علی (ع) هرکس یک کلمه به من بیاموزد مرا بنده خود کرده است.
    متشکریم از سایت بسیار خوب و آموزش های هدفمند و عالیتان

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *