فرمان Layer اتوکد
با استفاده از این فرمان می‌توان، برای هر موضوع ترسیمی لایه مشخصی تعریف کرد و آن را مدیریت نمود. پس از اجرای فرمان Layer، کادر Manager Properties Layer ظاهر می‌شود.
روش‌های اجرای فرمان Layer اتوکد
با فشردن کلید Esc، خط فرمان را خالی می‌کنیم.
روش ‌اول: از طریق نوار منوی بازشوی Format
روی نوار ‌منوی بازشوی Format کلیک چپ می‌کنیم، یک منوی آبشاری شامل لیستی از فرمان‌ها‌ باز می‌شود.‌ روی فرمان Layer کلیک چپ می‌کنیم.
روش ‌دوم: از طریق نوار ‌ابزار Layer اتوکد
در نوار ‌ابزار Layers، مدیریت موضوعات را انجام می‌دهیم.
روش ‌سوم: از طریق خط ‌فرمان (Command Line)‌ اتوکد
‌حروف LA را که معرف فرمان Layer می‌باشد را در خط ‌فرمان در قسمت Type a command تایپ کرده، یک فهرست پیشنهادی شامل لیستی از فرمان‌هایی که با ‌حروف LA شروع می‌شوند، ظاهر می‌گردد سپس کلید Enter را می‌فشاریم.
روش ‌چهارم: از طریق نوار‌ ریبون (Ribbon)
در نوار‌ ریبون، روی سربرگ Homeکلیک ‌چپ کرده تا فعال گردد، سپس در پانل Layers روی آیکون فرمان ‌Properties Layer، کلیک چپ می‌کنیم.
روش پنجم: از طریق نوار‌ ریبون (Ribbon) اتوکد
در نوار ‌ریبون، روی سربرگ Viewکلیک ‌چپ کرده تا فعال گردد، سپس در پانل Palettes روی آیکون فرمان ‌Properties Layer، کلیک چپ می‌کنیم.
کادر Manager Properties Layer اتوکد
پس از اجرای فرمان از طریق نوار منوی بازشوی Format، این کادر ظاهر می‌شود.
آیکونLayer New اتوکد
از این آیکون برای ساخت لایه‌های جدید استفاده می‌شود، با هر بار کلیک چپ کردن بر روی این آیکون یک لایه‌ای با نام پیش‌فرضLayer 1 ایجاد می‌شود که می‌توان نام آن را تغییر داد.
آیکون Layer Delete
از این آیکون برای حذف لایه انتخابی استفاده می‌شود، با هر بار کلیک چپ کردن بر روی این آیکون یک لایه حذف می‌شود. اگر لایه، لایه جاری باشد و یا لایه‌ای باشد که موضوعاتی با آن در صفحه ترسیم وجود داشته باشد، لایه قابلیت حذف را ندارد.‌
آیکون Set current
از این آیکون برای جاری کردن لایه انتخابی استفاده می‌شود، به‌طوری که بعد از این مرحله سایر موضوعات ترسیمی در این لایه قرار می‌گیرند.
برای انجام این کار بر روی نام لایه کلیک چپ می‌کنیم، سپس بر روی آیکون Set current، کلیک چپ کرده تا یک علامت تیک ‌سبز رنگ () در محل وضعیت لایه قرار بگیرد. با دوبار کلیک چپ کردن بر روی هر لایه، می توان آن لایه را به لایه جاری تبدیل کرد‌.
گزینه Status
این گزینه، بیانگر وضعیت لایه می‌باشد. تیک سبز رنگ () نشان دهنده این است که لایه در وضعیت جاری قرار دارد. تصویر یک متوازی الاضلاع روشن، نشان دهنده‌ی این است که امکان حذف لایه وجود ندارد، چون در ترسیم از این لایه استفاده شده است. تصویر یک متوازی الاضلاع تیره ، نشان دهنده‌ی این است که امکان حذف لایه وجود دارد، چون هیچ موضوع ترسیمی از این لایه استفاده نکرده است.
گزینه Name
با استفاده از این گزینه می‌توان، برای هر لایه یک نام مشخصی در نظر گرفت. پس از کلیک چپ کردن روی نام لایه، کلید تابعی F2 را می‌فشاریم‌، و نام لایه جدید را معرفی می‌کنیم.
گزینه ON/OFF
این گزینه، بیانگر روشن یا خاموش بودن لایه می‌باشد.
تصویر یک لامپ کوچک که رنگ روشن آن نشان دهنده لایه روشن و رنگ تیره آن نشان دهنده لایه خاموش است اگر روی لامپ روشن لایه جاری کلیک کنیم تا خاموش شود، کادر off current Layer- Layerظاهر می‌شود. باخاموش کردن یک لایه، تمامی موضوعات ترسیمی توسط لایه از صفحه ترسیم پنهان می‌شوند و با روشن کردن آن‌، مجددا به صفحه ترسیم باز می‌گردد. در صورتی که بخواهیم، لایه‌های خاموش را انتخاب کنیم از روش ALL استفاده می‌کنیم.‌ لایه‌ای که در وضعیت Off قرار دارد قابلیت ترسیم را دارد، هر چند که دیده نمی‌شود ولی قابلیت دیدن و چاپ گرفتن را ندارد.
گزینه Freeze/Thaw
با استفاده از این گزینه می‌توان، لایه را در وضعیت Freeze (انجماد) قرار داد‌، در این حالت تمامی موضوعات ترسیمی در لایه فریز شده از صفحه ترسیم مخفی می‌شوند، لایه جاری را نمی‌توان در وضعیت Freeze قرار دارد. لایه‌ای که در وضعیت Freezeقرار دارد، قابلیت پلات گرفتن، انجام فرمان‌های ترسیمی و ویرایشی را ندارد.
گزینه Lock/Unlock
از این گزینه برای قفل کردن لایه استفاده می‌شود، که با کلیک چپ کردن روی آن باز یا بسته می‌شود زمانی که یک لایه را قفل می‌کنیم، ترسیمات آن به‌صورت کمرنگ دیده می‌شوند ولی هیچ گونه تغییر ویرایشی روی آنها موثر نمی‌باشد.
گزینه Color
از این گزینه برای تغییر دادن رنگ لایه استفاده می‌شود، روی نماد مربع رنگ موجود در هر لایه کلیک چپ می‌کنیم تا کادر محاوره‌ای Color Select ظاهر شود و بتوان رنگ مورد نظر را انتخاب کرد.
گزینه Linetype
از این گزینه برای تغییر نوع خط مربوط به هر لایه استفاده می‌شود، روی نام نوع خط لایه، کلیک چپ می‌کنیم تا کادر محاوره‌ای Linetype Select ظاهر شود، سپس نوع خط مورد نظر را Load می‌کنیم.
گزینهLineweight
از این گزینه برای تغییر ضخامت خط مربوط به هر لایه استفاده می‌شود، بر روی ضخامت پیش‌فرضDefault کلیک چپ می‌کنیم تا کادر محاوره‌ایLineweight ظاهر شود، سپس ضخامت مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.
گزینه PLOT style
از این گزینه جهت انجام تنظیمات چاپ برای هر نوع لایه استفاده می‌شود.
گزینه PLOT /No PLOT
از این گزینه برای تنظیم، ترسیم یا عدم ترسیم لایه هنگام چاپ استفاده می‌شود.

یک دیدگاه درباره “قفل کردن لایه ها (Lock/Unlock) و منجمد و فریز کردن (Freeze/Thaw) اتوکد دوبعدی 2016

  1. چقدر استاد این دوره مسلط و با انرژی هستند…. از جون و دل مایه میگذارند . واقعا لذت بردم و استفاده کردم. خیلی ممنونم

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *