چگونه در اکسل نمودار بکشیم ؟

اکسل Excel کی یکی از پر قدرت ترین نرم افزار های تحلیل و بررسی داده است امروز در زندگی همه ما نقش بسته است.

یادگیری این نرم افزار جزو ابتدایی ترین مهارت هایی است که هر کارمند باید فرا بگیرد. حتی افراد دیگر نیز حتما جایی از زندگی کارشان به این نرم افزار گره خواهد خورد. دسته بندی ، مقایسه و تحلیل اطلاعات بسیار راحت تر  و سریع تر از سیار نرم نرم افزار هاست.

اکسل نرم افزاری بزرگ با کاربرد های بسیار متنوع است. اگر به یادگیری این نرم افزار علاقه مند هستید میتوانید به آموزش های رایگان اکسل Excel مراجعه کنید. و از ویدیو های آموزشی استفاده کنید.

رسم نمودار در اکسل به روش سریع

برای اینکه در اکسل نمودار بکشیم مسلما ابتدا باید داده هایی عددی یا بعضا حروفی را در آن وارد کرده باشیم یک ستون یا دو ستون از داده ها که به هم مرتبط اند. تنها داده مورد نیاز ما برای رسم نمودار در اکسل است. من برای نمونه چند عدد را در کنار هم داخل اکسل وارد کردم. اعداد ستونی که اسمش رو x گذاشتم به ترتیب از 1 تا 6 و اعداد ستونی بعدی را به صورت تصادفی انتخاب کردم.

رسم سریع نمودار در اکسل

 

 

تنها با انتخاب کردن داده های وارد شده ، گزینه کوچکی در کنار داده های انتخاب شده ظاهر میشود. اگر بنا به هر دلیل این گزینه نیامد با نگه داشتن دکمه های Ctrl + Q پنجره مورد نظر برایتان باز میشود. حال در این پنجره با رفتن به بخش Chart همانطور که در تصویر بالا میبینید نمودار های متنوعی وجود دارد. که میتوانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید تا اکسل با توجه به داده های وارد شده، نمودار را برای شما رسم کند.

 

روش کلی رسم نمودار در اکسل

باز هم اگر بنا به هر دلیلی نخواستید یا نتوانستید از روش سریع استفاده کنید راه دیگری نیز برای رسم نمودار وجود دارد.

مشابه مورد قبل باید داده هایی را وارد اکسل کرده باشید. پس از انتخاب کردن داده ها به سر برگ Insert بروید.

 

چگونه در اکسل نمودار بکشیم ؟

 

در این سر برگ دقیقا بخشی به نام Chart یا همان نمودار وجود دارد که با انتخاب هر کدام میتوانید نمودار های آن گروه را ببنید. و هر کدام را که خواستید انتخاب کنید تا اکسل برای شما رسم کند. توجه داشته باشید که اگر میخواهید داده ها را اکسل به صورت مولفه های X , Y نسبت به هم در نظر بگیرد بایستی از بخش Scatter Chart که نمودار هایی به شکل نقطه دارد. نموداری را انتخاب کنید. سایر نمودار ها دو ستون را دو داده مستقل از هم در نظر میگیرد و دو نمودار جدا از هر کدام نسبت به اعداد طبیعی که میتواند نماد متغیری مثل زمان باشد رسم میکند.

هر چند امکان تغییر این تنظیمات نیز وجود دارد اما برای جلوگیری از طولانی شدن متن از گفتن آنها خودداری شده است.

 

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *