چگونه با توابع اکسل کار کنیم؟

در این مقاله قصد دارم تا نحوه عملکرد دو تابع معروف نرم افزار اکسل یعنی Average و Sum را که دو عمل میانگین گیری و جمع را انجام میدهند به شما عزیزان معرفی کنم.

 

تابع SUM

یکی از اصلی ترین کار هایی که هر فرد ممکن است نیاز داشته باشد. جمع کردن چندین سلول است. به عنوان مثال شما اعدادی را که خرج کرد هر روز را نشان میدهد در اکسل وارد میکنید و در آخر ماه میخواهید خرج کرد کل را بدست آورید. اکسل دقیقا برای همچین کاربرد هایی تابعی را در نظر گرفته است.

نحوه فراخوانی

برای شروع فرض میکنیم شما مقداری عدد را در اکسل وارد کرده اید و میخواهید آنها را با هم جمع بزنید.

سلولی را که قرار است حاصل جمع در آن نوشته شود را انتخاب کنید. در نوار بالای صفحه قسمتی است که شما میتوانید توابع را در آن وارد کنید. هم میتوانید در نواع نام تابع یعنی Sum را بنویسید هم وارد قسمت Fx شوید.

 

آموزش اکسل

 

 

باکلیک روی دکمه با پنجره زیر مواجه میشوید که میتوانید نام تابع مطلوب خود را انتخاب کرده یا در قسمت بالایی سرچ کنید.

(همان طور که میبینید اکسل توابع ذاتی زیادی دارد.)

 

توابع ذاتی اکسل

 

پس از انتخاب کلید OK شما تابع خود را انتخاب کرده اید حال باید به اکسل بگویید که تابع باید کدام سلول ها را با هم جمع کند.

میتوانید تک تک سلول ها را بنویسید یا کل یک ستون را و یا به عنوان مثال در شکل گفته است در ستون Q درایه های شماره 7 تا 13 را با هم جمع کن برای این گونه دستور ها از : استفاده میکنیم.

 

تابع جمع و میانگین در اکسل

 

 

با زدن دکمه تایید کار تمام است شما تابع جمع را برای مقادیر دلخواه خود تعریف کرده اید. حال اگر مقادیری که قرار است با هم جمع شوند را تغییر بدهید خواهید دید که مقدار جمع هم آپدیت میشود. اگر مراحل را درست انجام داده باشید زمانی که روی سلولی که حاصل جمع را نشان میدهد کلیک کنید نوار دستور بالا باید به این شکل باشد.

آموزش اکسل و تابع های آن

همان طور که در ابتدا اشاره شد شما تنها با تایپ کردن دستور بالا نیز میتوانید به مقصود خود برسید. به معنی که نیازی نیست مراحل بالا را انجام بدهید. افراد با تجربه تر که دستورات را از حفظ بلدند از این روش استفاده میکنند.

 

تابع میانگین Average

برای فراخوانی و استفاده از تابع میانگین نیز کافیست دقیقا مانند موارد فوق عمل کنید با این تفاوت که به جای اسم دستور که SUm بوده است از اسم average استفاده کنید. بعد از انتخاب دستور و مشخص کردن سلول های مورد نظر اکسل میانگین مقادیر رادر جای مشخص شده برای شما حساب کرده و نمایش میدهد.

نکته مهم : تابع های جمع و میانگین طبیعتا فقط روی اعداد کار میکنند پس اگر سلول های انتخابی شامل حرف ، کلمه یا نماد های ریاضی و منطقی باشند این توابع از آنها صرف نظر خواهند کرد.

 

دیدگاه شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *